על תלמה ילין

תלמה ילין הוא בית ספר ייחודי-ארצי, תלמידינו מגיעים מכל קצוות הארץ: ערים, פרברים, עיירות פיתוח, קיבוצים ומושבים. מייחדת את כולם השאיפה להגיע לבית הספר הראשון והמוביל בארץ המציע לימודי אמנות לצד לימודים עיוניים ומדעיים, כולם ברמה הגבוהה ביותר.

תלמה ילין הוא מוסד חינוכי במתכונת הקלאסית של בית ספר תיכון, כלומר ארבע שנתי, ולומדים בו מכיתה ט' עד כיתה י"ב.

עקב הביקוש הרב בקרב בוגרי חטיבות הביניים, אנו פותחים כל שנה כיתה נוספת בשכבת י', והיא מצטרפת אל שלוש הכיתות הקיימות, המסיימות את לימודיהן בשכבה ט' ועולות לשכבה י'.

בתלמה ילין שש מגמות לאמנות:  

מוסיקה קלאסית, מוסיקת ג'אז, מחול, תיאטרון, אמנות חזותית וקולנוע.

בנוסף על לימודי החובה במקצועות התיאורטיים והמעשיים במגמות השונות, בית הספר מקיים תוכניות אמנותיות עשירות במהלך שנת הלימודים בפסטיבל אמנויות שנתי, שבו התלמידים מציגים מגוון רחב של מופעים ותערוכות.

לתלמה ילין שתי תזמורות:

התזמורת הסימפונית התיכונית היחידה בארץ ובה מנגנים כ- 75 תלמידים מכיתות ט' עד י"ב. גיא פדר מנצח על התזמורת, שמקיימת סיורים באירופה, כחלק בלתי נפרד מתוכניותיה. 

תזמורת הביג-בנד של מגמת הג'אז, בניצוחו של מר אלי בנאקוט, מונה כ- 25 תלמידים מכיתות ט' עד י"ב. 

בית הספר מקיים מופעי תיאטרון (כולל מחזמר לתלמידי שכבת י"ב), מופעי מחול, תערוכות אמנות וערבי קולנוע.

תלמידי המחול והתיאטרון עוברים סדנאות והתנסויות בתחומים שונים כחלק בלתי נפרד מהלימודים הקבועים במערכת.

תלמידי מגמות האמנות החזותית והקולנוע יוצאים מדי שנה למחנות יצירה אמנותיים במקומות שונים בארץ. במחנות אלה עוסקים התלמידים בעבודות עצמאיות, בסדנאות ובפגישות עם מרצים ואמנים מהבולטים בתחומם.

במהלך שנת הלימודים בית הספר מזמין אמנים ידועי שם מהארץ ומחו"ל לתת כיתות אמן לתלמידים במגמות השונות.

את בית הספר הנושא את שמה של הצ'לנית תלמה ילין שהייתה מחלוצות הפעילות והחינוך המוסיקלי בישראלי, הקימו בשנת 1959 מורי האקדמיה למוסיקה בתל אביב, בראשות הפרופסור עדן פרטוש המנוח.