top of page

מחול

מגמת המחול בתלמה ילין מכשירה את טובי הרקדנים והיוצרים בארץ מאז 1985. במגמת המחול אנו מאמינים כי הכשרת מחול מקצועית וחינוך באמצעות מחול אינם בעלי מטרות שונות אלא זירות משלימות, ולכן מבקשים להדגיש את חשיבותו של המחול לצמיחה האישית של כל תלמיד ותלמידה במגמה, מבלי לוותר על טיפוח מהותי של כישורי מחול טכניים, הבעתיים וכוריאוגרפיים. ההתייחסות לתלמידים כבני אדם שלמים היא תנאי הכרחי להתפתחותם כאמנים בעלי אמירה אישית, ועל כן תלמידי המגמה נדרשים למוכנות למסע של חקר עצמי תוך ביטול הרגלים ישנים, נכונות לעבודה קשה ומאמצת, פיזית ומנטלית, ודיאלוג כן ושוטף עם צוות המורים. 

רן בראון
 

מרצה ומבקר מחול בעיתון "הארץ". החל את דרכו המקצועית בסדנה למחול בניהולה של יהודית ארנון (קיבוץ געתון), רקד בלהקת המחול מוזע בתל אביב וביצירותיהם של כוריאוגרפים עצמאיים. בוגר התוכנית הבינתחומית באומנויות לתואר שני באוניברסיטת תל אביב והתוכנית למורים בפועל (תואר ראשון בחינוך) בסמינר הקיבוצים. לאחר שנים של הוראה מעשית של מחול עכשווי, בשנים האחרונות מתמקד במחקר מחול ובכתיבה. רן הוא מייסד כתב העת המקוון מעקף, ועורך הספר "מקום לפעולה: כוריאוגרפיה עכשווית בתיאוריה ובמעשה".

רן בראון ראש מגמת מחול

ראש המגמה

פעילויות המגמה

תלמידות ותלמידי המגמה מופיעים בפסטיבל האמנויות השנתי של תיכון תלמה ילין ובאירועים ארציים מחוץ לבית הספר. מגמת המחול מופיעה בתכנית מגוונת, שבה רוקדים תלמידי המגמה רפרטואר קלאסי, מודרני ועכשווי, נוסף על כוריאוגרפיות שיוצרים התלמידות והתלמידים בעצמם.

מגמת מחול תלמה ילין

שעורים מעשיים, סדנאות ותאוריה

הלימודים המעשיים במגמה כוללים בלט קלאסי, אצבעות, מחול מודרני, מחול עכשווי וקומפוזיציה. כמו כן, במסגרת שיעורי רפרטואר נלמדות יצירות בלט קלאסי ומחול מודרני באופן סדיר לאורך השנה כולה. בנוסף מתקיימות באופן קבוע כיתות אמן: סדנאות מעשיות עם יוצרי מחול מובילים. הלימודים העיוניים כוללים שיעורים בתולדות המחול, באנטומיה, במוסיקה ובנושאים נוספים.

מגמת מחול תלמה ילין

10 יח׳ לימוד

ארועי 
המגמה

תוכנית לימודית ייחודית ומגוונת למגמת המחול, הכוללת ארועים מיוחדים

סדנאות 
וכיתות אמן

מדי שנה אנו מארחים במגמת המחול כוריאוגרפים ורקדנים מלהקות המבקרות בארץ ומקיימים עימם סדנאות, כיתות אמן, מפגשי שיח. כמו כן, תלמידי המגמה נחשפים ליצירה המקומית באופן קבוע בהופעות, מפגשים ושיעורים קבועים.

סרטי מחול-מקום

בכל שנה מגמות מחול וקולנוע חוברות יחד ליצירת סרט מחול (וידאו דאנס). זוהי התנסות בתהליך יצירה משותפת, שבו יוצאים התלמידים להפיק, לכראגרף, לרקוד, לצלם ולערוך סרטים קצרים תלויי-מקום.
הקרנת הסרטים נעשית במעמד חגיגי של כלל התלמידים בשתי המגמות, מורים, מנהל ביה"ס ויוצרים אורחים מתחום המחול או הקולנוע, שמציגים את עשייתם האמנותית, ומגיבים לסרטים שיצרו התלמידים.

פרויקט
36

מרתון בזק אמנותי ייחודי מסוגו בתחום המחול, המפגיש בין כל תלמידי המגמה ליצירה משותפת של עבודות מקוריות תוך 36 שעות בלבד. הפרויקט נוצר ביוזמת תלמידים, בהשראת "פרויקט 48 במחול" בניהולה האמנותי של הכוריאוגרפית דנה רוטנברג (בוגרת המגמה בעצמה).
תלמידי המגמה מארגנים, מפיקים, יוצרים ומבצעים בעצמם יצירות מקוריות בעקבות רפרנס אמנותי שהם מקבלים מצוות המורים. נקודת הזינוק של הפרויקט היא בהגרלה בה נבחרים האנסמבלים היצירתיים, וכעבור 36 שעות מוצגות העבודות בפני קהל.

 

שעורי אחה״צ

אנו ממליצים בתוקף לתלמידות ותלמידי המגמה להשתתף בשיעורי מחול הנערכים מחוץ למגמת המחול, בסטודיו מקצועי על פי בחירתם.
נוסף על הצורך המעשי בשעות התרגול אנו רואים חשיבות גדולה בהיכרות עם מורים נוספים ושיטות נוספות.
 
בבית הספר מתקיימים שיעורי אחה"צ בניהולה של שירה גנור.

מידע נוסף באתר של שירה >

מגמת מחול תלמה ילין

אודליה קופרברג
כוריאוגרפיה
רן בראון

תולדות המחול, אנטומיה
אבנר חנני
מוסיקה

 

צוות המגמה

המורים

לנה רוזנברג
בלט קלאסי ורפרטואר
ליסה מניץ'
בלט קלאסי ורפרטואר
שירה גנור
בלט קלאסי ורפרטואר
סיון בליצובה-ברקאי
בלט קלאסי ורפרטואר
איריס מרקו
מחול מודרני
דינה זיו

עבודת רצפה
נוע
ה שדור
אימפרוביזציה
נעם כרמלי ויובל פינקלשטיין
קונטקט אימפרוביזציה

DANCE GALLERY

תנאי קבלה

תלמידי המגמה נבחנים בכל שנה על ידי צוות המגמה וזוכים למשוב שוטף על עבודתם המעשית.
בתום הלימודים, בכיתה י"ב, נערכת בחינת הבגרות בפני בוחנים חיצוניים והיא כוללת מבחנים מעשיים בבלט קלאסי, מחול מודרני וקומפוזיציה.
הלימודים במגמה מקנים חמש יחידות בגרות במחול, שמורכבים מהלימודים המעשיים ולימודים עיוניים (מוסיקה למחול, אנטומיה ותולדות המחול).
לתלמידי המגמה ניתנת האפשרות להרחיב את הלימודים לרסיטל בגרות בחמש יחידות נוספות.​

שלבי הקבלה כוללים, בחינה מעשית, ראיון ובדיקה רפואית כפי שמפורט למטה:

כיתה ט׳
במידה והנך עולה לכיתה ט' חייב להיות לך ניסיון של לפחות שלוש שנים בבלט קלאסי ועליהם להכיר את מושגי הבלט הקלאסי.

כיתה י׳
במידה והנך עולה לכיתה י' חייב להיות לך ידע של לפחות ארבע שנים בבלט קלאסי. כמו כן עלייך להכיר את מושגי הבלט הקלאסי ולהיות בעלי ידיעה בסיסית במחול מודרני.  

בדיקה רפואית
חלה חובה, בהתאם להוראות משרד החינוך, לעבור בדיקות רפואיות כחלק מתהליך הקבלה לבית הספר. במידה ולא עברת את הבדיקות הרפואיות או תתקבל תשובה שלילית על אי כשירות רפואית, לצערנו,  לא נוכל לקבל אותך לביה"ס והרשמתך תבוטל. את הבדיקות יש לעבור לפני פתיחת שנת הלימודים.
אנו ממליצים לעבור בדיקות כשירות למגמה ע"י צוות פיזיותרפיסטים מומחים.

אירועים קרובים

מידע נוסף על המגמות של תלמה

bottom of page