המגמה למוסיקה קלאסית

 

 

 

 

 

המגמה למוסיקה קלאסית היא הוותיקה מבין מגמות האומנות של בית הספר. במשך שישים שנות קיומו של המוסד צוות המגמה מקדם ומטפח בני נוער שבחרו להקדיש את זמנם ומרצם לעולם המוסיקה הקלאסית, אם בשירה, בנגינה ובתחום הקומפוזיציה. המגמה פועלת על פי תכנית ייחודית ומקנה לתלמידיה את האפשרות להעמיק בלימודים מוסיקליים תאורטיים, להתנסות בפעילות מעשית וזאת לצד לימודי ליבה עיוניים ברמה גבוהה.

 

בתחום התאורטי לימודי המגמה כוללים שיעורי פיתוח שמיעה, תיאוריה, הרמוניה, ספרות ותולדות המוסיקה, ואילו בתחום המעשי בית הספר מציע לתלמידים את האפשרות להשתתף בחזרות של תזמורת סימפונית, מקהלה ועבודה בסדנאות.

 

כל תלמידי המגמה משלימים לימודים תאורטיים ומעשיים בהיקף של 5 יחידות לימוד במקצוע "מוסיקה" וניתנת להם גם האפשרות לגשת לבחינת בגרות בנגינה שירה או קומפוזיציה (רסיטל בגרות) בהיקף זהה.

 

המגמה למוסיקה פועלת בקשר הדוק ובשיתוף פעולה מלא עם מוסדות מוסיקליים מובילים ובראשם ביה"ס למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת ת"א, המרכז למוסיקה "משכנות שאננים" ירושלים, התזמורת הפילהרמונית הצעירה, בית ספר לאומנויות – תל אביב קמפוס אריסון וקונסרבטוריונים בכל רחבי הארץ.

במסגרת שיתוף הפעולה עם בית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה, חזרות התזמורת, המקהלה ופעילות הסדנאות מתקיימות בקמפוס האוניברסיטאי ומדריכי הסדנאות של תלמה ילין נמנים על צוות המורים והמרצים של המוסד האקדמי.

 

מאז יישומה של תכנית ״המחוננים במוסיקה״ של אגף המחוננים והמצטיינים הארצי והפיקוח על החינוך המוסיקלי במשרד החינוך, מספר התלמידים שנמצאו כמחוננים והצטרפו לתכנית עומד על כשני שליש מבין תלמידי המגמה בתלמה ילין (כ80 תלמידים מתוך 120). 

צוות המגמה עומד בקשר ישיר ורציף עם האגף והמדריכים לדאוג ליישום מיטבי של התכנית בבית הספר.

 

במהלך השבוע מתפנות שעות אחר הצהריים מפעילות בית-ספרית, זאת כדי לאפשר לתלמידים שעות אימון אישי, שיעורי נגינה והשתתפות בגופים שונים (תזמורות נוער, פעילות קונסרבטוריונים או שירה במקהלות).

 

בשנת תשפ״א חנכה מגמת המוסיקה הקלאסית מסלול לימודים חדש בבית הספר: מסלול קומפוזיציה. בראש התכנית עומד יונתן קרת ובמסגרתה לומדים בשנתה הראשונה 6 תלמידים בכיתות ט-יב. מידע נוסף למועמדים תוכלו למצוא בלשונית ״מסלול קומפוזיציה״.

 

גופי הביצוע המרכזיים של מגמת המוסיקה (התזמורת והמקהלה) מקיימים מדי שנה סדרת קונצרטים פומביים במסגרת פסטיבל האמנויות של בית הספר ופסטיבל נוסף של מגמת המוסיקה הקלאסית בלבד מתקיים בסמוך ליציאה לחופשת פסח.

מדי שנה יוצאת המגמה לסיור קונצרטים מקומי או בינלאומי ומופיעה בפני קהלים מגוונים ועל במות חשובות. בינואר 2020 הופיעה בטקס יום השואה הבינלאומי המרכזי בברלין בכנסיית הזכרון שבצדה המערבי של העיר.

 

רבים מן הבוגרים הטריים של מגמת המוסיקה משרתים בצה"ל כמוסיקאים מצטיינים או כנגנים בתזמורת צה"ל.
הבוגרים הוותיקים פעילים בכל המוסדות המוסיקליים הבולטים בארץ ואחרים מפתחים קריירה מוסיקלית בינלאומית.

 

 

המורים:
משה אהרונוב – תולדות וספרות המוסיקה.
טל זילבר – תאוריה, פיתוח שמיעה והרמוניה.
איגור שמולבסקי – פיתוח שמיעה והרמוניה.
אבנר חנני –  תולדות וספרות המוסיקה.
גניה שפירו – תאוריה, הרמוניה, פיתוח שמיעה.

יונתן קרת – ספרות המוסיקה, כיתת הקומפוזיציה, הרכב הגיטרות.

נמרוד מאיר הפטל – מדריך הרכבי מולטי פיאנו (תשפ"א)

 

המנצחים:

ישי שטקלר - מנצח המקהלה

גיא פדר – מנצח התזמורת

משה עיגול.png

ראש המגמה: משה אהרונוב.