המגמה למוסיקה קלאסית

 

 

 

 

 

המגמה למוסיקה קלאסית היא הוותיקה מבין מגמות האומנות של בית הספר. במשך שישים שנות קיומו של המוסד צוות המגמה מקדם ומטפח בני נוער שבחרו להקדיש את זמנם ומרצם לעולם המוסיקה הקלאסית, אם בשירה, בנגינה ובתחום הקומפוזיציה. המגמה פועלת על פי תכנית ייחודית ומקנה לתלמידיה את האפשרות להעמיק בלימודים מוסיקליים תאורטיים, להתנסות בפעילות מעשית וזאת לצד לימודי ליבה עיוניים ברמה גבוהה.

מאז יישומה של תכנית המחוננים במוסיקה של אגף המחוננים והמצטיינים הארצי והפיקוח על החינוך המוסיקלי במשרד החינוך, מספר התלמידים שתוקפו כמחוננים והצטרפו לתכנית עומד על כשני שליש מבין תלמידי המגמה בתלמה ילין. בשכבות י׳-יב׳ תלמידי המוסיקה הקלאסית לומדים יחד בכיתת אם אחת שנהנית מהתאמות הלימודיות והתאמות הבגרות של תכנית המחוננים במוסיקה.

החל משנת הלימודים תשפ״ג, בשיתוף עם אגף המחוננים, ״תלמה ילין״ אוספת וקולטת לכיתת המוסיקה מחוננים במוסיקה מכל רחבי הארץ.

לתלמידים מצטיינים במיוחד נפתח מסלול מיוחד של ״אקדמיה בתיכון״ למוסיקאים, בשיתוף עם בית הספר ע״ש בוכמן-מהטה. זהו מסלול יחודי לבית הספר ״תלמה ילין״, אשר במסגרתו אותן תלמידות ותלמידים זוכים להתחיל את לימודיהם לתואר הראשון במוסיקה כבר בכיתה יא׳. במהלך השנתיים של יא-יב, הם מספיקים לסיים את לימודי הליבה התיאורטיים במוסד האקדמי ולזכות בהמרה לבגרות במוסיקה בהיקף של 5 יח״ל (כלומר לא לומדים את המקצועות התיאורטיים בבית הספר אלא באקדמיה ומקבלים גם ציון בגרות וגם קרדיט אקדמי).

 

בתחום התאורטי לימודי המגמה כוללים שיעורי פיתוח שמיעה, תיאוריה, הרמוניה, ספרות ותולדות המוסיקה, ואילו בתחום המעשי בית הספר מציע לתלמידים את האפשרות להשתתף בחזרות של תזמורת סימפונית, מקהלה ועבודה בסדנאות.

 

כל תלמידי המגמה משלימים לימודים תאורטיים ומעשיים בהיקף של 5 יחידות לימוד במקצוע "מוסיקה" וניתנת להם גם האפשרות לגשת לבחינת בגרות בנגינה שירה או קומפוזיציה (רסיטל בגרות) בהיקף זהה.

 

המגמה למוסיקה פועלת בקשר הדוק ובשיתוף פעולה מלא עם מוסדות מוסיקליים מובילים: ביה"ס למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת ת"א, המרכז למוסיקה "משכנות שאננים" ירושלים, התזמורת הפילהרמונית הצעירה, בית ספר לאומנויות – תל אביב קמפוס אריסון וקונסרבטוריונים בכל רחבי הארץ.

 

במהלך השבוע מתפנות שעות אחר הצהריים מפעילות בית-ספרית, זאת כדי לאפשר לתלמידים שעות אימון אישי, שיעורי נגינה והשתתפות בגופים שונים (תזמורות נוער, פעילות קונסרבטוריונים או שירה במקהלות).

 

בשנת תשפ״א חנכה מגמת המוסיקה הקלאסית מסלול לימודים חדש בבית הספר: מסלול קומפוזיציה. בראש התכנית עומד יונתן קרת.

מידע נוסף למועמדים תוכלו למצוא בלשונית ״מסלול קומפוזיציה״.

גופי הביצוע המרכזיים של מגמת המוסיקה (התזמורת והמקהלה) מקיימים מדי שנה סדרת קונצרטים פומביים במסגרת פסטיבל האמנויות של בית הספר ופסטיבל נוסף של מגמת המוסיקה הקלאסית בלבד מתקיים בסמוך ליציאה לחופשת פסח.

 

רבים מן הבוגרים הטריים של מגמת המוסיקה משרתים בצה"ל כמוסיקאים מצטיינים או כנגנים בתזמורת צה"ל.
הבוגרים הוותיקים פעילים בכל המוסדות המוסיקליים הבולטים בארץ ואחרים מפתחים קריירה מוסיקלית בינלאומית.

 

 

המורים:
משה אהרונוב – תולדות וספרות המוסיקה.
טל זילבר – תאוריה, פיתוח שמיעה והרמוניה.
איגור שמולבסקי – פיתוח שמיעה והרמוניה.
גניה שפירו – תאוריה, הרמוניה, פיתוח שמיעה.

יונתן קרת – ספרות המוסיקה, כיתת הקומפוזיציה, מדריך הרכבי הגיטרות.

נמרוד מאיר הפטל – מדריך הרכבי מולטי פיאנו 

 

המנצחים:

ישי שטקלר - מנצח המקהלה

גיא פדר – מנצח התזמורת

משה עיגול.png

ראש המגמה: משה אהרונוב סרוק