מוסיקה קלאסית

ראש המגמה: משה אהרונוב.

מגמת המוסיקה הקלאסית של תיכון תלמה ילין משמשת בית וחממה ליותר ממאה מוסיקאים צעירים (נגנים וזמרים) בכיתות ט'-יב' המעוניינים לפתח את כשרונם ומיומנותם בתחום עיסוקם ולהעמיק את הידע התיאורטי המוסיקלי שלהם לצד לימודים עיוניים ברמה הגבוהה ביותר.

בתחום התאורטי לימודי המגמה כוללים שיעורים בפיתוח שמיעה, בתיאוריה, בהרמוניה, בספרות ותולדות המוסיקה, ואילו בתחום המעשי בית הספר מציע לתלמידים את האפשרות להשתתף בעבודה בתזמורת סימפונית, מקהלה מעורבת, סדנאות והרכבים קאמריים.

 

כל תלמידי המגמה ניגשים ל – 5 יחידות לימוד במקצוע "מוסיקה".

וניתנת להם גם האפשרות לגשת לבחינת בגרות בנגינה (רסיטל בגרות) ברמה של 5 יחידות לימוד.

 

המגמה למוסיקה פועלת בקשר הדוק ובשיתוף פעולה מלא עם מוסדות מוסיקליים בארץ ובהם ביה"ס למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת ת"א, קרן התרבות אמריקה-ישראל, המרכז למוסיקה "משכנות שאננים" ירושלים, התזמורת הפילהרמונית הצעירה וקונסרבטוריונים באזור המרכז.

במסגרת שיתוף הפעולה עם בית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה, חזרות התזמורת, המקהלה ופעילות הסדנאות מתקיימות בשטח בית הספר ומדריכי ההרכבים הקאמריים  והסדנאות נמנים על צוות המורים והמרצים של בית הספר בוכמן-מהטה.

 

במהלך השבוע מתפנות שעות אחר הצהריים מפעילות בית-ספרית, זאת כדי לאפשר לתלמידים שעות אימון אישי, שיעורי נגינה והשתתפות בגופים שונים (תזמורות נוער, פעילות קונסרבטוריונים או שירה במקהלות).

 

גופי הביצוע המרכזיים של מגמת המוסיקה (התזמורת והמקהלה) מקיימים מדי שנה מספר קונצרטים פומביים במסגרת פסטיבל האמנויות של בית הספר ובמסגרות נוספות. תוצרי הסדנאות ועבודת ההרכבים הקאמריים זוכים גם הם לחשיפה פומבית בקונצרטים.

מדי שנה יוצאת התזמורת או המקהלה לסיור קונצרטים מקומי במהלכו פוגשים התלמידים קהלים שאינם צרכני מוסיקה קלאסית מובהקים או מוסיקאים לעתיד. המפגשים הופכים את הסיורים לחוויה משמעותית ויוצאת דופן בחיי היומיום של המוסיקאי הצעיר.

 

כל תלמידי המגמה מנויים ב"עתודה הפילהרמונית", כך מתאפשרת להם כניסה חופשית לכל הקונצרטים של התזמורת הפילהרמונית על בסיס מקום פנוי.
תלמידי המגמה יכולים לבקר ללא תשלום לקונצרטים הקאמריים במרכז למוסיקה קאמרית בקונסרבטוריון ת"א וכן להנות מדי פעם מכרטיסים מוזלים או הזמנות לקונצרטים מזדמנים.

 

רבים מן הבוגרים הטריים של מגמת המוסיקה משרתים בצה"ל כמוסיקאים מצטיינים או כנגנים בתזמורת צה"ל.
הבוגרים הוותיקים פעילים בכל המוסדות המוסיקליים הבולטים בארץ ואחרים מפתחים קריירה מוסיקלית בינלאומית.

 

 

מורי המגמה:
משה אהרונוב – תולדות וספרות המוסיקה.
טל זילבר – תאוריה, פיתוח שמיעה והרמוניה.
איגור שמולבסקי – פיתוח שמיעה והרמוניה.
אבנר חנני –  תולדות וספרות המוסיקה.
גניה שפירו – תולדות המוסיקה, תאוריה, הרמוניה פיתוח שמיעה.

 

מנצחי גופי הביצוע:

גיא פדר - מנצח התזמורת הסימפונית

ישי שטקלר - מנצח המקהלה

המסע לגרמניה - חורף 2020

בינואר 2020 יצאה מגמת המוסיקה הקלאסית כולה למסע קונצרטים בגרמניה בסימן יום השואה הבינלאומי החל ב27.1.

המקהלה והתזמורת בניצוחם של ישי שטקלר וגיא פדר הופיעה בכנסיית הזכרון ההרוסה בבירת גרמניה ברלין בטקס המרכזי בעיר לזכרון השואה. הם ביצעו שם יצירות מפסגת הספרות המוסיקלית הגרמנית (Totenfeier מאת מהלר והפתיחה ״לאונורה 3״ מאת בטהובן) לצידן של שתי יצירות מופת כוראליות ישראליות: שיר השירים מאת יחזקאל בראון והקנטטה ״הלאה יהודים״ מאת ראובן סרוסי. המלחין (סרוסי) היה אף שותף לביצוע וניגן את תפקיד הגיטרה בקונצרט חגיגי זה.

ב28.1.20 השתתפה המגמה בכנס בנושא האנטישמיות והגזענות המודרנית בעיר Wolfsburg וחתמה את הכנס בביצוע תכנית הקונצרט המלאה.

ברצוננו להודות למספר אנשים וגופים אשר בלעדיהם משימה זו היתה בלתי אפשרית:

מורי המגמה ומלווי הסיור

המנצחים ישי שטקלר וגיא פדר

המפיק ואיש הקשר לסיור מר דני דונר

הקרן ע״ש מושקוביץ יעקב וולדיסלבה ז״ל על תרומתם הנדיבה לקרן הסיור

תֶלמה יֶלין - בורוכוב 5א', גבעתיים | Thelma Yellin - Borochov 5a, Giv'atayim

טלפון מזכירות: 03-5753777 |info@thelma-yellin.co.il